Kategorie

Nejnovější články

 • Podzimní festival krásy s Moroccan Sense

  Evy a Saida, zakladatelů značky Moroccan Sense jsme se zeptali při příležitosti dvou prvních velkých veletrhů podzimní sezóny, kde všude se s nimi...
 • Tajemství výroby Moroccan Sense

  Moroccan Sense, je značka, která s Vámi už chvíli je, ale v posledních měsících se intenzivně rozvíjí. Byli jsme zvědaví a toužili jsme se dozvědět...
 • Jak s růžovou vodou přežít letní horka

  Zdá se, že vysoké teploty nás jen tak neopustí. Léto se hlásí o slovo s někdy až nemilosrdně spalující intenzitou. Kdo může před horkem utéct do...
 • Španělské město Tarifa jsme si zamilovali

  Již z našich článků víte, že značka Moroccan Sense se ve svých zakladatelích pojí také s cestováním. To je pro Evu i Saida částečně profesní...
 • Moroccan Sense v centru dění srbského Afro Festivalu

  Je to jen několik týdnů, kdy se poprvé zakladatelé značky Moroccan Sense podívali do Srbska, země, která mnohými Evropany čeká na znovuobjevení....

nedávné komentáře

Článek bez komentáře

Slevy

Aktuálně nejsou žádné slevy.

Tajemství výroby Moroccan Sense

Letos v létě jste do Maroka nevyrazili jen za svými rodinami, ale také za dodavateli. Které suroviny získáváte přímo z Maroka?

Maroko je jedinou zemí, jediným místem na světě, kde roste argánie trnitá, zdroj arganového oleje. Je typické, že arganové oříšky se zpracovávají přímo v na marockém území, tam kde jsou doma, aby nemusely trpět zdlouhavou přepravou. Díky tomu si zachovává olej všechny vynikající vlastnosti. Naše kooperativa, která jej produkuje, se nachází v oblasti Agadir. Vážíme si této spolupráce. O to víc, že nás k Maroku poutají rodinné kořeny. Snažíme se tak také naší troškou přispět k tomu, aby se zdejší lidé měli dobře a mohli žít šťastnější a spokojenější život.

Dalšími surovinami, nezbytnými ingrediencemi našich produktů, jsou olivový olej a esenciální oleje z rostlin, které se v Maroku pěstují. Patří sem levandule dlouholistá, hořký pomeranč, eukalyptus, atlaský cedr a mnoho dalších. Maroko má unikátní podmínky pro jejich pěstování. V každé části voní totiž tyto vzácné suroviny jinak, a například cedr atlaský se rovněž pěstuje mimo oblast atlaského pohoří velice těžko. Klimatické podmínky, které tu panují, vtiskávají každičké esenci jedinečný charakter.

Kde na mapě by vaše dodavatele zákazníci našli?

Agadir je jižní oblast Maroka, dále je to okolí Marakéše a Atlaské pohoří. Maroko, může se to zdát neuvěřitelné, je nesmírně rozmanité území. Na každém z těchto míst panují jiné přírodní podmínky, trochu jiné klima, jež našim surovinám dodávají charakter, jenž je násoben a dotvářen neskutečnou a úžasnou prací i pečlivostí našich dodavatelů.

Jak se v Maroku tyto suroviny dobývají a zpracovávají, co je na jejich zdejším zpracování unikátní?

Víte, v Maroku se stále ještě setkáme s tradičními metodami získávání surovin, kdy největší část práce leží doslova v lidských rukou. Ručně se sbírají růže, plody argánie, ručně se získávají květy levandule a stejně tak se bez ruční práce neobejde sběr opuncie, dobývání jejích semen.  Obyvatelé těchto oblastí jsou především zemědělci a jejich pracovníci používají stroje minimálně. Pokud ano, tak je to pouze v případě, že lidská síla už na to nestačí.

Místní obyvatelé jsou s těmito krásnými látkami a substancemi denně v kontaktu. Vnímají je jinak, než běžný spotřebitel?

Maročané a kmen Berberů, kteří jsou původními obyvateli, jsou pyšným národem. Své bohatství si uvědomují a váží si ho. To ostatně dokumentuje to způsob, jakým v Maroku o zemi, která je zdrojem veškerého jejich bohatství, pečují. Mají ji v úctě. Práce, která mnohdy znamená těžkou fyzickou námahu, není pro zdejší obyvatele problémem, nýbrž projevem toho, že bohatství se musí střídmě a udržitelně využívat, aby mohlo stále růst a kvést.

Proč je pro Moroccan Sense důležité, aby do svých produktů zakomponovala místní produkty zemědělství či těžby vzácného jílu Rhassoul?

Část odpovědi už jsme naznačili v předchozích odstavcích. Není to jen rodina a láska k zemi. Jedná se též o jednu z našich vizí. Chceme podporovat místní komunity a podílet se na rozvoji lokálních oblastí. Díky tomu se zlepšují zdejší životní poměry, lidé mají práci a za tuto práci také odměnu, aby mohly získávat vzdělání, lepší přístup ke zdravotní péči a dalším potřebným zdrojům či službám. Druhou částí rovnice je, že chceme poskytovat co nejvíce informací o surovinách, které v Maroku vyrostly a jsou zde zpracovávány. A v neposlední řadě bychom rádi zprostředkovali to, jakým způsobem lze zdejší přírodní zdroje a produkci šetrně a využívat podle principů udržitelnosti nejen přírodní.  

Objevili jste v letošním roce nové suroviny, které plánujete zužitkovat při vývoji dalších produktů?

Po pravdě řečeno to byl jeden z bodů naší cesty, na který jsme se nevýslovně těšili. Vždy nás fascinuje využívání nových surovin, které pocházejí z nitra přírody. Jedná se o nové esenciální oleje, které jsme zakomponovali do nových produktů. Jedním z příkladů jsou již nyní na e-shopu dostupné sole do koupele, kde jsme využili například esenci z hořkého pomeranče. U všech druhů jsme také využili surovinu ne zcela obvyklou, řasu Laminaria, která pokožce přináší zcela mimořádnou remineralizační a detoxikační péči. Obsažené řasy dodávají produktu poněkud zemitý vzhled – není to typicky vypadající sůl, ale připomíná spíše kapičky zatvrdlé pryskyřice.  Ale objevili jsme mnohem víc nových surovin, na které se budete moci těšit u masážních olejů s arganovým olejem, tělových peelingů atd. Dalo by se říci, že tvoření řady Hammam pro nás bylo velkým zážitkem z hlediska objevování nových ingrediencí a jejich spojování s tradičními postupy a recepturami.

Na vašem instagramu a v minulém blogu jste naznačili, že jste nedaleko Barcelony navštívili zajímavou laboratoř s manufakturou, která by měla zájem pro Moroccan Sense vyrábět vlasové produkty. Máte nového dodavatele i v Maroku?

Ano, jedná se o oblast okolo Marakéše, zde máme manufakturu s laboratoří, která nám nově bude podle našich požadavků, vyrábět a připravovat nové Hammam a Spa produkty. Jedná se o společnost, která je v Maroku jednou z nejvěhlasnějších s opravdu do detailu vyladěnými procesy a postupy, odpovídajícími nejnovějším trendům. Zdejší standardy odpovídají evropským normám, což následně činí zavedení nových produktů na evropské trhy poněkud snazší. Naprosto jsme podlehli jejich umění vypěstovat skvosty rostlinné říše a následně je šetrným způsobem zajišťujícím nejvyšší kvalitu využít v kosmetických produktech.

Proč jste zvolili právě tuto společnost?                     

Hlavním důvodem je právě kvalita, jež je pro tuto manufakturu hodnotou zakořeněnou v samém jejím jádru. Je prostě samozřejmostí, součástí know how. Lidé zde vědí, že kvalita je tím, do čeho je dobré investovat nejen pro budoucnost Maroka, ale planety jako celku.  

Jak se vám tato marocká laboratoř a manufaktura líbila, čím vás okouzlila?

Profesionálním přístupem, otevřeností, vysokými nároky na kvalitu, striktním dodržováním hygienických norem a standardů.  Rovněž způsobem pěstování i zacházení se surovinami a ingrediencemi, které využívají pro výrobu.

Jste zatím ve fázi vývoje, nebo už je jasné, že novinky přijdou v podzimních dnech rovnou do ostrého prodeje?

Není dnes žádným tajemstvím, že některé novinky si zákazníci mohli poprvé ozkoušet na podzimním World of Beauty and Spa v Letňanech, kde se s námi mohli setkat jak během pátku 7. září, tak v sobotu 8. září. A jaké novinky jsme to přivezli? Inovované černé marocké mýdlo (Black Soap). K dispozici je zatím varianta s eukalyptem nebo s hořkým pomerančem. Úplnou premiéru si zde odbyly koupelové sole s vůní rozmarýnu či hořkého pomeranče obohacené o již zmiňovanou řasu Laminaria. I marocký jíl Rhassoul jsme trochu vylepšili. Doplňují ho extrakty ze sedmi druhů rostlin blahodárně působících na lidský organismus: levanduli, rozmarýn, damašskou růži, myrtu, hřebíček a cypřiš. A poprvé jsme veřejnosti představili i tuhá mýdla, mezi nimiž najdete jak ta glycerinová, tak ta kde glycerin vůbec není přítomen. Každý si vybere nejen složení podle svého vkusu, ale také parfemaci, která bude hýčkat jeho smysly. K tomu by se slušelo dodat, že vůní máme nových u mýdel hned několik: pomerančový květ (neroli), pižmo (musk), zelený čaj, cedr a mnoho dalších. V nadcházejících dnech se objeví i v e-shopu, tak se nezapomeňte podívat.

Je pravdou, že vývoj se i v těchto lokálních podnicích stává společně s technologiemi nejdůležitější složkou výroby?

Určitě, dalo by se říci, že vývoj dnes získal nad samotnou výrobou navrch, bývá na něj kladen veliký důraz. Na druhou stranu jedno od druhého oddělit nejde.  Vedoucím tohoto oddělení je jeden ze zakladatelů doktor a profesor chemie na univerzitě v Marakéši. Měli jsme možnost se setkat tváří v tvář, pohovořit, utvrdit se v tom, že společná cesta bude tím pravým argonovým (ořechovým). Jsme rádi za tuto spolupráci, neboť my budeme těmi, kteří budou receptury navrhovat a konzultovat je s odborníky. To je velice vzácná příležitost, jíž si nesmírně vážíme. A následně budeme výsledky naší práce předávat zákazníkům, kteří tak budou moci vyzkoušet něco z naší inspirace a marockého know how.  Je to takový kousek Maroka v Čechách a to nás baví.

S láskou,
tým Moroccan Sense

0 Komentář

Nechat komentář

Reload

Odeslat